Skip Navigation LinksMağaralar

                                      KOCAELİ MAĞARALARI 

    Şube Müdürlüğümüz teknik ekiplerince Kocaeli de bulunan ancak henüz hakkında bilgi bulunmayan mağaraların tespit çalışmaları sonucunda ilgi çekebilecek görüntüler elde edildi. 
    Mağaralar; yeryüzünde görülmesi mümkün olmayan, bulunduğu bölgeler için büyük bir zenginlik kaynağı oluşturan, kendilerine has güzellikte, sarkıtlar, dikit ve damlataşlarıyla, yer altı gölleri, nehir ve şelaleleriyle büyüleyici bir atmosfer içermektedir. 
    Ülkemiz adeta bir “mağara cenneti” olmakla birlikte, halen keşfedilmeyi bekleyen binlerce mağara bulunduğu bilinmektedir. 
    Şube Müdürlüğümüzce İlimiz Kandıra İlçesinde 10 adet, Gebze İlçesinde 5 adet, Kartepe İlçesinde 1 adet ve Körfez İlçesinde 5 adet olmak üzere toplam 23 adet mağaranın tespiti yapılmıştır. 
    Şube Müdürlüğümüz teknik ekipleri tarafından ön tespiti yapılarak Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi sonucunda ilimizdeki mağaralarda detaylı incelemelere başlandı. 
    İlimizde bulunan ve Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından tespiti yapılarak Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bildirilen mağaralarda; Genel Müdürlüğümüzün talimatları doğrultusunda OBRUK Mağara Araştırma Grubu tarafından Kocaeli Kandıra ilçesinde bulunan Çerçili , Adacık, ve Domuz çukuru mağaraları araştırılıp ölçümler yapılmış olup haritalar çizilmektedir. 
    OBRUK Mağara Araştırma Grubu tarafından Müdürlüğümüz ekiplerince tespiti yapılan mağaralar beğenilmiş, kalan 20 adet mağara ile ilgili çalışmalar OBRUK Mağara Araştırma Grubu tarafından devam edecektir.