Skip Navigation LinksHayvanları Koruma2007 yılından itibaren ilimizde sahipli ve sahipsiz hayvanlarla ilgili şikayetler, Valilik Olur'u ile oluşturulan İl Çevre ve Orman Müdürlüğü , Tarım İl Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personelinden oluşan komisyonca değerlendirilmektedir.  
Darıca ilçesinde Faruk Yalçın  Botanik ve Hayvanat Bahçesine 2010 yılında ruhsat verilmiştir.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ilimizdeki Sokak Hayvanları Rehabilite Merkezinin kapasitesi yetmediği için,2010 yılında  Alikahya bölgesinde Askeriyeye ait mevcut tesisler rehabilite edilerek Sokak Hayvanlarını Rehabilite Merkezinin buraya  taşınması sağlanmıştır.
Müdürlüğümüzün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa olarak yaptığı çalışma sonucu ilimizdeki 12 ilçede belirlenen pilot bölgelere güneş enerjisi ile çalışan PET PATİ (yem su makinaları)  makinaları yerleştirilerek, sahipsiz hayvanların beslenmeleri sağlanmıştır.

Sokak hayvanları ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ve İlimizdeki sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile zaman zaman toplantı yapılarak  ilimizdeki başıboş sokak hayvanlarının toplanması ve yaşam ortamlarının iyileştirilmesi sağlanmıştır.


Sokak Hayvanları ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ortak yapılan çalışma sonucu 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği halkın anlayabileceği şekilde karikatürize edilmiş kitapçıklar ile Resimli Hayvanları Koruma Kanunu ve Sokak Hayvanları KAYS(Kısırlaştıralalım, Aşılatalım,Yaşatalım, Sahiplenelim) Hizmetleri kitapçıkları hazırlanarak bastırılmış ve kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlara dağıtılmıştır. Ayrıca sokak hayvanları ve yaban hayvanları ile ilgili halkı bilinçlendirici bir çok afiş tasarlanarak gerekli yerlere asılması sağlanmıştır. 

2009 ve 2011 yıllarında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre İlçe belediyelerinin sokak hayvanlarını toplayan personeline eğitim verilerek  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili  bilgiler aktarılmıştır.2007 ve 2011 yıllarında İlimizde   ev ve süs hayvanı satan petshop  işletmecilerine Şube Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü birlikte gerçekleştirdiği bir organizasyonla  eğitim verilerek, eğitim sonucunda 80 kişiye sertifika verildi. 5199 Sayılı Kanuna göre İlçe ve Belde Belediyelerinin sokak hayvanların toplayan personeline eğitim verilmiştir. Sokak hayvanları ile ilgili Büyükşehir Belediyesi veİlimizdeki hayvan derneklerinin katılımı ile zaman zaman toplantı yapılarak ilimizdeki başıboş sokak hayvanlarının toplanması ve yaşam ortamlarının iyileştirilmesi sağlanmıştır. 

Ayrıca Hayvan Koruma Gönüllülerine Büyükşehir  Belediyesi ile birlikte verilen eğitim sonucunda 40 kişiye Yerel  Hayvan Koruma Görevlisi belgesi verilmiştir. 2008 yılından itibaren her yıl  4 Ekim Hayvanları Koruma günü olması sebebi ile 4 Ekim haftasında  Büyükşehir Belediyesi ile  birlikte ilköğretim okullarında hayvan sevgisi üzerine eğitimler verilmekte, çocuklara hediyeler dağıtılmaktadır.
Yoğun kış şartları altında aç kalan sokak hayvanları için müdürlüğümüz ekipleri tarafından uygun mekanlara yem bırakılmaktadır.