Skip Navigation LinksYaban HayatıKocaeli İl sınırları içerisinde daha önceki yıllarda mevcut olup daha sonra yok olan kızıl geyiklerin Kocaeli iklim koşullarına uygun olan Tubitak MAM alanında Tubitak MAM başkanlığı ile İl Müdürlüğümüz arasında 2010 yılında  yapılan protokol neticesinde    3 dişi, 2 erkek olmak üzere 5 adet geyik alana bırakılmış, popülasyon artması neticesinde buralardan alınacak geyikler Kocaeli İl sınırlarındaki uygun alanlara salınacaktır.Hava koşullarının ağır geçtiği dönemlerde Kocaeli sınırlarımız içerisinde kalan yaban hayvanlarını yemleme çalışması yapılmaktadır.


Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce Koruma Kontrol Ekibi kurularak, İlimizdeki av yaban hayatının sürdürülebilirliği için  4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde sürekli olarak koruma kontrol faaliyetleri yapılmaktadır. Koruma Kontrol faaliyetleri ve denetlemeleri dışında  ihbarlar değerlendirilmektedir. Yapılan denetlemeler ve korumalarda yasa dışı avlandığı tespit edilen şahıslara idari para cezası ve tazminat cezası verilmektedir. Yasa dışı avcılıkta kullanılan ve el konulan malzemelerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi sağlanmaktadır.

Av ve Yaban Hayatının sürdürülebilirliği için Doğada yaralanan hayvanlar ile Koruma Kontrol sırasında yaralı yada hasta olarak  bulunan ve usulsüz satış yapılan  hayvanların tedavileri için Şube Müdürlüğümüz ile Darıca ilçesinde  bulunan Faruk Yalçın Botanik ve Hayvanat Bahçesi yönetimi arasında protokol yapılmıştır. Tespit edilen hayvanların Kurtarma merkezine nakilleri sağlanmakta,tedavileri biten yaban hayvanları doğaya salınmaktadır.