Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

DÜNYA YABAN HAYATI GÜNÜ SEYREK’DE KUTLANDI

Mart 02, 2018

    3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü münasebetiyle, Kocaeli Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı kapsamında Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile Seyrek Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında fidan dikme ve tabiat yürüyüşü etkinliği yapıldı. 

    Sabah saat 10.30’da başlayan etkinliğe; Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü personeli ile Kandıra Belediyesi Yetkilileri, Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü personeli, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Kefken Şefliği personeli, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları yetkilileri ve öğrenciler katıldılar. 

    Etkinlikte 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü hakkında ve alan hakkında bilgi verilerek ardından alan içerisinde tabiat yürüyüşü yapıldı. 3 Mart 1973 tarihinde imzalanan Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmesi (CITES) ile tehlike altındaki türlere yönelik suçların önlenmesi hedefleniyordu. Şimdi ise, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, nesli tehlike altındaki türlere dikkat çekme ve gezegenin sahip olduğu yabani bitki ve hayvan türlerinin korunması için farkındalığı arttırmak amacı ile 3 Mart’ı ”Dünya Yaban Hayatı Günü” ilan etti. 2014 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle “3 Mart Dünya Yaban Hayatı günü” olarak kutlanmaktadır. 

    Yürüyüş sonrası İzmit Orman Fidanlığından tahsis edilen 250 adet Yabani badem, 250 yabani kiraz olmak üzere toplam 500 adet fidan dikimi yapılarak katılımcılara bilgilendirici kitap, broşür ve eşantiyon taktim edildi. Tabiat turizmi tabii alanların korunması ve yöre halkı ile ziyaretçilerin çevre bilincinin arttırılmasında kullanılabilecek çok önemli bir araç olabilmektedir. Tabiat turizmi sayesinde koruma çalışmaları için gerekli mali kaynakların kazanılmasının yanı sıra ziyaretçiler ile yöre halkına yönelik bilinçlendirme ve eğitim programlarının oluşturulması ve uygulanması gibi hedeflere de ulaşılabilmektedir.